E-ticaret Sitenizde Satışı Arttırmanın Yolları ve Öneriler

E-ticaret Sitenizde Satışı Arttırmanın Yolları ve Öneriler

E-ticaret nedir?

   E-ticaret; 1995 yılında, tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla meydana gelen ve hacmi her geçen gün artan, ticaretin sanal pazar niteliğinde ki web siteleri ile dijital ortamda online olarak yapılmasıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme vb. çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ürün alınıp, satılmasını sağlayan online alışveriş sistemidir. E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygun bir ticaret şeklidir. Görsel açıdan zenginleştirilmiş bir E-ticaret sitesi ve N11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi sanal pazarlar arasında uygulanacak olan bir entegrasyon ile satışlarınızı zirveye taşıyabilirsiniz. Bu vb. uygulamaları, eNetle gibi kilit taşı niteliğinde ki kolay kullanımlı yazılımlar ile sağlamanız mümkün.

E-ticaret satışı için neler yapılmalı?

E-ticaret satışlarınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Aslında genel itibari ile baktığımız takdirde, işin aslı bilinilirliğe ve dolayısıyla reklama dayanıyor. Doğru reklam stratejisi ve cazip kampanyalar ile satışlarınızı arttırmanız mümkün. E-ticaret satışını arttırmak için neler yapılabilir?

Basit ve kolay kullanımlı bir internet sitesi

Zevkler ve renkler tartışılmaz olsa da, E-ticaret sitesinin ne tür bir renk dengesine sahip olması gerektiği aşikardır. Özellikle gözü yormayan beyaz ve siyah tonları vurgulu olmalı. Logonuzun renklerinden kesitler ile kombinasyon yapılması ideal olacaktır. Gözü yoran bir internet sitesi, elbette kullanıcıları doğrudan sayfayı kapatmaya yönlendirecektir. Böyle bir durum istenmeyenler arasında başı çeker. Göze hitap eden tasarımın, kolay kullanılabilir olması da mütemadiyen önemli. Şayet insanların rahatça gezinebildiği bir yerde, karmaşık bir siteye oranla  daha çok kalacak olması tartışılmaz. Göze hitap eden, kolay kullanımlı bir E-ticaret sitesi şart.

Ödeme yöntemleri çeşitliliği ve kolaylığı

Kredi kartı ile ödeme sistemi, E-ticaret sektörünün ana arteri. Bu ödeme sistemine ek olarak, eğer imkanınız varsa, şeffaf kargo poşeti ile kapıda ödeme sistemi, insanları oldukça cezbedici bir faktördür. Ek olarak, Havale/EFT ile ödeme, PayPal ile ödeme vb. ödeme yöntemleri alıcının, satıcı ile bağ kurması için üst düzeyde bir kolaylık sağlayacaktır. Güven ortamı, E-ticaret sektörü için olmazsa olmazlar arasındadır. İnsanlar güvendikleri yerlerden alışveriş yaparlar ve bu durum onlar için bağlayıcı olacaktır. Ödeme yönteminde tanımış olduğunuz kolaylık, ileride potansiyel bir satış için olanak tanır.

Sosyal medya kullanımı

Sosyal medya, çağımızın reddedilemeyecek ve etkisi tartışılamayacak en büyük unsurlarından biridir. Özellikle Facebook, Twitter, İnstagram vb. sosyal medya elemanları için yayınlayacağınız reklamlar insanların, işletmenizi tanıması açısından yardımcı olacaktır. Marka bilinci oluşturmak ve ürünlerinizi geniş kitlelere duyurmak için oldukça etkili bir araçtır. Hedef kitlenizi belirleyebiliyor olmanız, sosyal medya reklamlarının en önemli artılarından biri. Örnek verecek olursak, kendi E-ticaret sitenizden, N11 ve Parcacix gibi sanal pazarlardan otomotiv yedek parçası satıyorsunuz ve sosyal medya üzerinden reklam yayınlamak istiyorsunuz. İşinize hitap eden kesim, baylardan oluşuyor ve özel olarak reklamı, 18 yaş üstü bayların görmesi tercihiniz. Bu vb. özellikleri tanımlayabiliyorsunuz ve reklamınız, belirlemiş olduğunuz kriterlere göre yayınlanıyor. E-ticaret sitenizi geleceğe taşımak için ideal bir yöntem.

Pazar yeri uygulamalarının aktif olarak kullanımı

Son dönemde özellikle N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor’un göğüslediği online pazar yeri uygulamaları revaçta. Bu treni kaçırmamak gerekiyor. Satış yapmış olduğunuz ürün kriterine uygun olan sanal pazarı araştırmak ve trene çok geç olmadan binmek gerekiyor. Özellikle eNetle gibi uygulamalar size bu trende en ön vagonda yer ayırıyor. Bu uygulama, göze hitap eden, düzenli olarak tasarımını ve içeriğini değiştirebileceğiniz, ürünlerinizi yükleyip, sergileyebileceğiniz, E-ticaret sitenize yüklemiş olduğunuz ürünleri, tek tıkla sanal pazarlara da gönderebileceğiniz ve ürünlerinizin, fiyat, stok vb. durumlarını tek bir ekran üzerinden takip edip, güncelleyebileceğiniz bir yazılım. Tüm sanal pazarlara tek tek ürün girme ve her birini ayrı ekranlardan takip etme külfetini ortadan kaldırmak istiyorsanız, eNetle E-ticaret paketleri‘ne bir göz atın. Bu sayede ürünlerinizin girişini yapmak ve her bir sanal pazarı ayrı bir platform üzerinden takip etmek yerine buradan kazandığınız zamanı, ‘Satışlarımı arttırmak için neler yapabilirim?’ sorusu için kullanabilirsiniz.

Google Adwords reklamları

Google, internetin aort damarı niteliğinde. Günümüzde birçok insan herhangi bir web sitesini ziyaret etmek istediğinde, direkt olarak adres çubuğunu kullanmak yerine, Google sorgulaması yapıyor ve Google aracılığı ile giriş yapıyor. Google’nin etkisi gözle görülür cinsten. Bu etkiyi lehinize çevirmek Google Adwords ile mümkün. Tıklama başı maliyetin optimize edilebilir olması üst düzey bir avantaj. Google Adwords, günümüzde binlerce şirketin maliyet verimliliğini yükseltmek amacıyla kullandığı reklam uygulamasıdır. Akıllıca tasarlanmış olan sistemde gösterimden ziyade tıklamalara ödeme yapılır ve reklam veren şirket gereksiz yere gösterimler ile masrafa sokulmaz. Şahsi olarak belirleyebileceğiniz kelimelere, bütçenize göre reklam verebilir ve o kelimelere verdiğiniz reklam sonucu, Google’da yukarı sıralara taşınırsınız. Reklam bütçesi ve stratejisi için oldukça güzel ipuçları Adwords’de sizleri bekliyor.

Etkileyici kampanyalar

Uygulanabilecek yöntemlerden biri de, sosyal medya ve web siteniz üzerinden kampanyalar düzenlemek ve sizi sarmayacak şekilde hediyeler göndermek olacaktır. Bu sayede hem sosyal medya üzerinde ki takipçi sayınız ve doğru orantıda bilinilirliğiniz artacak, hem de E-ticaret sitenize bir trafik çekmiş olacaksınız. ‘Bu ürünü alana 2. ürün %50 indirilimli’ veya ‘Bu ürünü satın alan ilk 10 kişiye 2. ürün hediye’ vb. kampanyalar bizim insanımızın her zaman için dikkat çekecektir. Kampanyalar ile dikkat çekmek, marka bilinci oluşturmak ve güven ortamı E-ticaret satışlarını arttırmak için en güzel yollar.

 

İsterseniz E-ticaret paketleri fiyatlarımızı inceleyebilir yada ücretsiz deneyebilirsiniz.


En Çok Okunan Yazılar