Online Satış Sitesi Standart Özellikleri Nelerdir

Online Satış Sitesi Standart Özellikleri Nelerdir

 

Ülkemizde e-ticaret hızla gelişiyor ve bu nedenle de birtakım kalite standartları da çizilmeye başlıyor. Kullanıcı deneyimlerini ifade eden kalite standartlarına uygun olmayan e-ticaret sitelerinin güven vermemesi, başarısız olmalarına neden olabilir. Bu nedenle asgari kalite standartlarını karşılayacak bir yapıya sahip olması gereken e-ticaret sitesinde şunlara dikkat edilmelidir.

 

  1. Doğru kategori kurgusu

Kullanıcı deneyimi düşünülerek hazırlanması gereken kategorisi yapısı, ana ve alt kategoriler şeklinde kurgulanmalıdır. Ancak burada dikkat edilecek durum kategorilerin birbiriyle ilgisinin olup olmadığıdır. Kullanıcının kategoriler içerisinde kaybolması ve site navigasyonu’nun bulunmayışı siteyi terk etme oranlarını oldukça artırır. Bu da, sitenin SEO puanın olumsuz etki eder ve başarısız bir e-ticaret sitesi ortaya çıkabilir.

 

  1. Net ürün bedelleri

Müşteriyi en çok ilgilendiren husus, fiyattır. Bu nedenle net ve doğru şekilde fiyat bilgisinin sitede yer alması icap ediyor. Ana sayfa vitrininde yer alan ürünlerin fiyatları görünmelidir. Kullanıcılar, fiyatının uygun olduğunu düşündükleri ürünün detaylarını incelemek için ürün sayfasına gitme eğilimi gösterir. Ancak, ana sayfadaki ürünlerde fiyatla ilgili net bilgilerin olmaması halinde birçok ürün sayfasını gezmek durumunda kalabilir. Bu ise, siteyi terk etmesi için önemli bir açıktır. Ayrıca, ürün fiyat bedeline satış sırasında yapılan eklemeler de kullanıcıyı yanıltır ve satışı tamamlamamasına neden olur.

 

  1. Ürün özellik ve detay sayfası

Müşteri, ürün detaylarının ve özelliklerinin yazılığı olduğu sayfana önem verir. Dolayısıyla bu sayfanın gereksiz bilgi ve derlemelerden oluşmaması gerekir. Özellikle, ürün görseliyle verilen ürün bilgileri arasında tutarsızlığın yaşanması müşteri kanaatlerini olumsuz şekilde etkiler. Görsellerin olabildiğince ürün hakkında detay vermesi ve kaliteli görsellerin kullanılması icap ediyor. Kötü çekilen görsellerin kullanılması kullanıcı deneyimi açısından olumsuzluk ifade ediyor.

 

  1. Etkili yönlendirmeler

Müşterilerin sitede kalma süreleri arttıran en önemli özellikler, ürün veya kategori yönlendirmeleridir. Kullanıcının gezdiği ürünlere yönelik farklı fiyat ve ürün alternatiflerinin de gösterilmesi gerekiyor. Ya da, kargo ödenmeyen ürünler veya varsa daha farklı kampanyaların düzenlendiği kategori ve sayfaların kullanıcıya sunulması sitedeki gezinti süresini olumlu etkiliyor.

 

İsterseniz E-ticaret paketleri fiyatlarımızı inceleyebilir yada ücretsiz deneyebilirsiniz.


En Çok Okunan Yazılar